Co to jest numer EORI?

Co to jest numer EORI?

Gdy otwieramy drzwi do międzynarodowego handlu, natrafiamy na całe spektrum terminologii i skrótów, które stanowią klucz do zrozumienia oraz przeprowadzania skutecznych operacji biznesowych. W tym skomplikowanym świecie obowiązujących regulacji i norm, pojawia się pytanie: co to jest numer EORI? Ten artykuł służy jako przewodnik, wyjaśniając znaczenie numeru EORI, jego rolę w handlu międzynarodowym czy proces rejestracji. Zapraszamy do lektury!

Numer EORI – czym jest?

EORI, czyli Wspólnotowy System Rejestracji i Identyfikacji Podmiotów Gospodarczych (ang. Economic Operators Registration and Identification) jest to unikalny numer identyfikacyjny, który przydzielany jest podmiotom gospodarczym i innym osobom, które prowadzą działalność związaną z celnymi formalnościami. Numer ten jest wykorzystywany w całej Unii Europejskiej i stanowi klucz do prowadzenia działalności importowej.

W praktyce numer EORI służy do identyfikacji podmiotów gospodarczych w procedurach celnych i wymianie danych z służbami celno-skarbowymi. Jest niezbędny przy importowaniu towarów, na przykład w kontekście importu z Chin numer EORI jest absolutnym wymogiem.

Kto jest zobowiązany do posiadania numeru EORI?

Każdy podmiot gospodarczy prowadzący działalność związaną z przepływem towarów spoza granic UE na jej tereny, jest zobowiązany do posiadania numeru EORI. Jest on bowiem jednym z kluczowych elementów przy prowadzeniu takiej działalności.

Warto jednak zwrócić uwagę na to, że osoby fizyczne, które importują towary z krajów spoza Unii Europejskiej na potrzeby własne (niezwiązane z prowadzoną działalnością gospodarczą), nie są zobowiązane do posiadania numeru EORI.

Jak uzyskać możliwość uzyskania numeru EORI?

 1. Załóż konto na stronie PUESC. Wypełnij pola e-formularza i zaakceptuj regulamin.
 2. Po utworzeniu konta otwórz wiadomość z linkiem aktywacyjnym, która została wysłana na podany przez Ciebie przy rejestracji adres e-mail.
 3. Kliknij w link aktywacyjny, zaloguj się i ustaw hasło awaryjne.
 4. Teraz masz już podstawowy poziom dostępu do usług Systemu Informacyjnego Skarbowo-Celnego (SISC).
 5. Teraz uzyskaj zaawansowany poziom konta. Jest do tego wymagany ID SISC, czyli unikalny identyfikator nadany przez SISC.
 6. Zaloguj się i wypełnij na stronie e-formularz Rejestracja Osoby Fizycznej.
 7. Kiedy wypełnisz aktywne pola, naciśnij Wygeneruj dokument lub Zapisz formularz jako roboczy, żeby móc do niego wrócić i zmodyfikować.
 8. Wypełniony e-formularz zapisz na dysku, ale możesz go także wydrukować.
 9. Prześlij dokument do SISC, wybierając „Moje dokumenty”, następnie „Do wysyłki”, kolejno „Akcje” i na końcu „Wyślij”.
 10. Jeśli posiadasz Profil Zaufany lub certyfikat kwalifikowany, zautoryzuj dokument przed wysłaniem. Jeśli nie, wydrukuj dokument i złóż na nim odręczny podpis.
 11. Teraz uzyskasz ID SISC. By to sprawdzić, wejdź w „Moje dokumenty”, następnie kliknij „Odebrane” i „Potwierdzenie rejestracji”.

Wniosek o numer EORI

 1. Jeśli nie posiadasz Profilu Zaufanego lub podpisu kwalifikowanego, wygeneruj certyfikat celny. W tym celu zaloguj się na swoje konto i pobierz certyfikat, klikając najpierw „Moje konto”, a następnie „Obsługa certyfikatu S.C.”. Dalej postępuj zgodnie z instrukcją na ekranie. Na koniec wybierz opcję „Generuj certyfikat celny”.
 2. By złożyć wniosek o nadanie numeru EORI, po zalogowaniu się wypełnij aktywne pola e-formularza Rejestracja Podmiotu.
 3. Do wniosku dołącz następujące informacje:
  1. Rodzaj podmiotu i obszar działania.
  1. Forma prawną prowadzenia działalności gospodarczej.
  1. Kod PKD odpowiedni dla głównej działalności.
  1. Numery NIP, REGON, KRS, VAT EU.
  1. Nazwy podmiotu, datę rozpoczęcia prowadzenia działalności, adresy.
 4. Zaznacz oświadczenia.
 5. Naciśnij przycisk „Generuj dokument” oraz zautoryzuj go Profilem Zaufanym, podpisem kwalifikowanym lub certyfikatem celnym.
 6. Wyślij go do SISC, klikając najpierw „Moje dokumenty”, następnie „Do wysyłki”, kolejno „Akcje” i „Wyślij”.

Udostępnij

Popularne posty

Tagi